Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
AK İcraatlar

AK İcraatlar

Birlikte başardık!

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Türkiye Bülteni

Türkiye Bülteni

Türkiye Bülteni

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
22-02-2021 19:42:32

Şimşek Muş'ta yapılan projeleri ele aldı

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, kente yapılan yatırımlarla ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, hayata geçirilecek projelere dikkat çekti.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, kente kazandırılan yatırımlar hakkında açıklamalarda bulundu. Milletvekili Şimşek, kentin kalkınması için çalışmlarını tüm hızıyla sürdürüyor.

Milletvekili Şimşek, faaliyete geçen Alparslan 2 Barajının kente büyük katma değer sağlayacağını vurgulayarak, projenin en kısa sürede kendisini amorti edeceğini belirtti. Öte yandan sağlık sektöründe hayata geçirilecek olan 500 yataklı Eğitim Araştırma Hastanesi, Malazgirt ve Hasköy ilçelerinde yapılacak olan hastanelerin biran önce hizmete girmesi için çalışmalarının aralıksız devam ettiğini belirtti.

Alparslan 2 Barajının elektrik üretimi ve içme suyu projesinin yanı sıra 780 bin dönüm arazinin sulaması için projelerinin olduğunu belirten Şimşek; “Gelişen büyüyen Türkiye ile birlikte Sayın Cumhurbaşkanımızın emri ve himayesinde Muş’umuzda güzelleşiyor. Son zamanlarda yatırımlar konusunda başarılar sergiledi. Kentimizin ilçelerin ve beldelerin alt yapısı, üst yapısı, yeşil alanlarla ve sosyal donatılar ile birlikte gelişen bir haline geldi. Ama bizim bu son zamanlarda özellikle çok daha arzuladığımız ve öne çıkan yatırımlarımız var. Bunlarda biri Muş Ovasının sulamasında ve enerjisinde çok ciddi katkı sağlayan Alparslan 2 Barajının bitmesi ile birlikte Muş’taki 63 noktaya, kent merkezi, Hasköy, Korkut, Organize Sanayi Bölgesi, Muş Alparslan Üniversitesi ve yaklaşık 50 köyün içme suyu projesi ihale edildi. Şuanda yaklaşık 750 milyon TL civarında bir yatırımdır. Yine buna ilave olarak Alparslan 2 Barajından Muş Ovasının sulaması temini ile ilgili yaklaşık 780 bin dönüm alanı sulamaya açılıyor. Bunun da yaklaşık yatırım bedeli 2,5 milyar TL olarak belirlendi” dedi.

MUŞ TARIM VE HAYVANCILIKTA İLK SIRALARDA YER ALIYOR

Şimşek açıklamalarının devamında, Muş’un hayvancılık alanında küçükbaşta Türkiye 7’incisi, büyükbaşta 13’üncü sırada yer aldığını vurgulayarak; “Bununla birlikte gelişen ve gelişen Muş’umuz ile birlikte Muş’u Batman’ın Sason ilçesine bağlayan yol, Muş Van arasındaki yol, Bulanık’ı Malazgirt’e bağlayan, Malazgirt ve Bulanık ilçelerini Adilcevaz’a bağlayan bütün ulaşım yollarımız yeni projelerle güçleniyor ve güzelleşiyor. Bununla birlikte Muş Alparslan Üniversitemiz gelişiyor çok ciddi projeler alıyor. Fakültelerimiz ile birlikte Sağlık Bilimleri Fakültesi ve yeni müjdelerimiz de olacaktır. Muş’un çok özenle beklediği bir proje olan 500 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Hasköy İlçemizin 50 yataklı hastanesi, Malazgirt İlçesine 100 yataklı hastanesi yatırımlarımız arasındadır. Milli Eğitim camiasına yaklaşık 100 yeni yatırımın geçen yıl 35 tanesi ihale edildi. 65 tanesi yeni ihale edilecek. Her biri en az 5 derslik olmak üzere. İlimiz tarım ve hayvancılık kentidir. Bu yıl yaklaşık olarak Muş Türkiye genelinde küçükbaş hayvanlarda 7’incisi büyükbaş hayvanlarda 13’üncüsü olarak, yaklaşık 1 milyon küçükbaş, 360-400 bin büyükbaş ve 450-500 bin kanatlı hayvan ile birlikte hayvancılık sektöründe de ciddi anlamda gelişiyor. Hedefimiz 2023 yılına kadar küçükbaş hayvan sayısını 1,5 milyona çıkarmaktır. Bu Cumhurbaşkanımızın emri ve bizim de hedefidir. Biz ekip olarak tembellik yapmadan usanmadan teşkilatlarımız, seçilmiş muhtarlarımız, halkımız, gençlik ve kadın kollarımız ile birlikte ilimizin gelişmesi ve ülkemize fayda sağlamak için neler yapabiliriz, nasıl çalışacağız, bu projeleri hayata geçireceğiz bu konularda Ankara ile istişare halindeyiz ve Ankara ile Muş arasında mekik dokuyarak bu güzelliklere daha fazla katma değer üreterek ilimizin hizmetine getirmeye çalışıyoruz. Vatandaşlarımıza ne kadar hizmet getirsek azdır. Yeter demiyoruz. Gayret edeceğiz çalışacağız Allah bizlere güzel yatırımlar getirmeyi nasip etsin” şeklinde konuştu. 

“VATANDAŞLARIMIZ HİZMET ETMEK BİZİM GÖREVİMİZDİR”

Sulatan Alparslan Havaalanın kapasitesine dikkat çeken Şimşek, yıllık yolcu kapasitesinin 2 milyon civarında olduğunu vurgulayarak; “Türkiye son yıllarda tamamıyla gelişen bir ülke haline geldi. Bizim bölgedeki komşu illerimiz ile rekabetimiz olamaz çünkü hepsi bizim memleketimizdir. Bizim gayretimiz bütün illerimizin müştereken büyümesi ve güzelleşmesidir. Ama Muş’un güzelleşmesi ve büyümesi için daha çok çaba sarf ediyoruz. Mesela bizim kayak merkezimiz şehir merkezine 1 kilometre mesafededir. Turizm, sağlık, eğitim, hayvancılık, tarım ile gelişen büyüyen güzelleşen Muş ile birlikte bölgeyi de güzel bir yere taşımak bizim hedefimizdir. Bitlis Milletvekillerimiz ile birlikte Ulaştırma Bakanımızı ve Devlet Demir Yollarını ziyaret etmiştik. Pandemiden dolayı biraz sekteye uğradı. Van Gölü Ekspresi hattı gibi Doğu Ekspresi adı altında turizm seyahati verebilsin diye bir çabamız vardı. Pandemiden sonra bu projemizi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Son yıllarda faaliyete geçen Sultan Alparslan Havaalanı oldu. Bir defada 13 uçak park edebilme alanına sahip. Yıllık yolcu kapasitesi 2 milyon civarındadır. Vatandaşlarımız hizmet etmek bizim görevimizdir. Bizler hizmetkârız. Güzel yatırımların gelmesinde tembellik yapmayacağız ve yorulmayacağız.”

“TERMAL SU BİZİM İÇİN BÜYÜK BİR MÜJDE VE ÇALIŞMA OLDU”

Şimşek açıklamasını Varto’da elde edilen termal su çalışmalarını anlatarak, yatırımcıların projelerini hayata geçirmelerini beklediklerini belirterek; “Alparslan 2 Barajı sadece enerji konusunda basit bir örnek ile Muş, Bitlis ve Bingöl’ün elektrik enerjisini karşılayabilecek projedir. Bunula birlikte Muş Ovasının tamamının sulanması ve 63 noktaya içme suyu verebilecek bir kapasitededir. Katma değeri çok fazladır. Tam bir rakam vermemekle birlikte tahmini 3-4 yıl içerisinde kendisini amorti edebilen bir projedir. Varto ilçemizde sondaj çalışması sonucu elde ettiğimiz termal su bizim için büyük bir müjde ve çalışma oldu. Güzel verilerle bir su elde ettik. Isı değeri 40 derece ayarındadır. Mühendislerin araştırmalarına göre tam da istediğimiz bir ısı değerindedir. Çok ciddi bir debi elde ettik. Neredeyse Varto ilçemizin ısınmasını sağlayabilecek bir projedir. Ama aynı zamanda özel idare ve kaymakamlık aracılığıyla küçük ölçekli yatırımlar ve seracılık üzerine projeler geliştirmek. Termal su elde ettikten sonra şimdi yatırımcıların projelerini hayata geçirmelerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Fırat Demir AK Parti Muş Tanıtım Medya Başkanı 

Close
SEN DE KATIL SEN DE KATIL

Gücümüze Güç Katın.